Bayram Öncesi Yürürlüğe Girecek: ATM’lerde Yeni Dönem Başlıyor!

Hatalı ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye’de görülen yüksek enflasyon, tedavüldeki en büyük Türk lirası banknotu olan 200 liranın reel değerini her geçen gün aşağı çekmeye devam ediyor. Mevcut kur ile yaklaşık 6 dolara denk düşen 200 TL ile alınabilecek ürünlerin ve hizmetlerin listesi de her geçen gün kısalmakta.

Milyonlarca banka müşterisi, nakit para kullanması gereken durumlarda tabir-i caizse desteler dolusu para taşımak mecburiyetinde olması ve yeni banknot talebine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kulaklarını tamamen kapatması, hem bankaların hem de müşterilerin mağdur olmasına yol açmakta.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİNDE 20 BİN TL’YE YÜKSELTİLECEK

2024 yılının ilk ayında, nakit çekim konusunda meydana gelen mağduriyetleri giderebilmek amacıyla günlük para çekim limitini 10 bin TL’ye yükselten bankaların bu değişikliği, aradan geçen 5 aya yakın sürede enflasyon karşısında anlamını kaybetmiş durumda.

Milyonlarca vatandaş, acil harcamalarını tamamlamak için günlük limitin üzerinde para çekimi gerçekleştirirken, bankaların bu işlemlere uyguladığı fahiş komisyon oranları ise büyük bir para kaybına yol açıyor.

Özel bankalar, limit üzerine çıkılması halinde yapılacak 10 bin TL’lik çekim işlemleri için yaklaşık 210 TL komisyon tahsil ederken, bu duruma ilişkin şikayetlerin artması üzerine değişikliğe gidileceği öğrenildi. Haziran ayı itibarıyla hayata geçmesi planlanan değişiklikte birçok özel bankanın, günlük para çekim limitini 20 bin liraya yükseltmesi bekleniyor.

ATM’LER BU PARALARI KABUL ETMEYECEK

Öte yandan bankalar, söz konusu sınırın aşması nedeniyle ATM’lerde yaşanan para arzına yetişemezken, çareyi 10 ve 20 TL’lik slotları kapatmakta buldu. Kamu bankaları dışında kalan ATM’lerin hemen hemen hepsinde 10 TL ve 20 TL çekim işlemi gerçekleştirilemezken, ATM’lerde bu banknotlar için ayrılan slotlara da 200 TL’lik para yerleştiriliyor.

Söz konusu uygulamanın resmi olmayan bir prosedüre dönüştüğünü belirten Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, yapılan değişiklik için “Bankalar ATM’lere artık 200, 100 ve 50 TL’lik banknotları yerleştiriyor. 20, 10 ve 5 TL’lik banknot yerleştirmiyor…” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir