Kazakistan’da felaket sürüyor! Karların erimesiyle 3 binden fazla ev sular altında kaldı

Kazakistan‘da yoğun yağışlı geçen kış sonrası eriyen kar suyunun taşkınlara yol açması sonucu 10 eyalette 3 binden fazla ev su altında kaldı. Sel nedeniyle barajlar doldu ve 100 bine yakın kişi tahliye edildi. Ayrıca, 98 bin 106 hayvan tahliye edilirken 8 binden fazla hayvan telef oldu. Ülkeye 1000 ton insani yardım ulaştırıldı.

BATI VE KUZEYDEKİ BARAJLAR DOLDU

Yoğun yağışlı geçen kış sonrası eriyen kar suyunun taşkınlara yol açması sonucu ülkenin 10 eyaletinde 3 binden fazla ev su altında kaldı, kara yolları ve köprüler başta olmak üzere ulaşım altyapısı da hasar gördü. Sel nedeniyle ülkenin batı ve kuzey kesimlerinde barajlar doldu.

100 BİNE YAKIN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ülkede sel bölgelerinden bugüne kadar 99 bin 920 kişi tahliye edildi. Halihazırda bu kişilerin 6 bin 566’sı geçici barınma merkezlerine yerleşirken 9 bin 15’i de evlerine döndü.

Su altında kalan kırsal bölgelerde, 98 bin 106 küçük ve büyük baş hayvan tahliye edilirken 8 binden fazla hayvan telef oldu.

ASKER DAHİL 35 BİN PERSONEL SAHADA

Ülkede gece gündüz süren tahliye ve selle mücadele çalışmalarında askerler de dahil 34 bin 272 personel görev yapıyor. Selden etkilenen bölgelere 1000 ton insani yardım ulaştırıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir