Netanyahu: Refah saldırısı İsrailli esirlerin dönmesi için düzenlendi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın ateşkesi kabul etmesine rağmen İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a saldırı başlatmasını “İsrailli esirlerin ülkelerine dönmesi” için düzenlendiğini belirtti.

“SALDIRILARIN AMACI REHİNELERİN DÖNMESİ VE HAMAS’I YOK ETMEK”

Netanyahu, sosyal medya hesabından görüntülü bir paylaşım yaparak Refah’a başlatılan kara saldırıları hakkında konuştu. Netanyahu, “Refah’a girmek savaşın iki ana hedefine hizmet ediyor; rehinelerimizin dönmesi ve Hamas’ı yok etmek.” ifadesini kullandı.

“HAMAS ATEŞKESİ KABUL EDEREK SALDIRIYI ENGELLEMEYE ÇALIŞTI”

Hamas’ın kabul ettiği önerinin İsrail’in taleplerinin “çok gerisinde olduğunu” vurgulayan Netanyahu, Hamas’ın dün ateşkes önerisini kabul etmekle İsrail güçlerinin Refah’a saldırısını engellemeyi amaçladığını ileri sürdü.

Hamas’ın Gazze’nin yeniden yönetimine gelmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Netanyahu, İsrail’in “güvenliğini tehlikeye atacak bir öneriyi” kabul etmeyeceklerini söyledi.

İsrailli bir heyetin esir takası müzakerelerini görüşmek üzere Kahire’ye gittiğini anımsatan Netanyahu, İsrail ordusunun Refah bölgesindeki Gazze’nin Mısır’a açılan sınır kapısının Filistin tarafını ele geçirdiğini belirterek bunun “hedeflerine ulaşmak için önemli bir adım olduğunu” ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir